QPRO - tipy na výpočtový software

Přihlášení

E-mail:
Heslo:

Aktuální stav vzduchu

  • Teplota vzduchu: 22.7 °C
  • Relativní vlhkost: 61.3 %
  • Rosný bod: 14.8 °C
  • Atmosferický tlak: 98330 Pa

Aktuální stav vzduchu změřený v Chlumci nad C. v 22:53:14 hodin.

Počasí před rokem

  • Teplota vzduchu: 21.7 °C
  • Relativní vlhkost: 43 %
  • Rosný bod: 8.5 °C
  • Atmosferický tlak: 98460 Pa

Uvedené hodnoty byly zaznamenány právě před rokem v Chlumci.

Teploty pro tento den

Nejvyšší teplota 34.5 °C byla změřena pro tento den v roce 2015.


Nejnižší teplota 10.9 °C byla změřena pro tento den v roce 2016.


Průměrná celodenní teplota pro 5.červenec změřená v minulých letech je 22.2 °C.

TIPY - VÝPOČTOVÝ SOFTWARE

Pro návrhy řešení a projektové práce v oborech techniky prostředí je nutné provádět celou řadu různých výpočtů. Vývoj výpočetní techniky řadu postupů zjednodušil možností jejich automatizace a použitím vhodného výpočetního software. Na webu je k dispozici velmi široká nabídka programového vybavení a dokonce velká část je k dispozici zdarma. Bohužel tato nabídka je zejména ze zahraničí a programů zaměřených na české prostředí již tolik není.

Tato stránka je věnována několika programům se zaměřením na řešení v technice prostředí, zejména na větrání a klimatizaci. Jedná se o programy z českého webu, ale jsou zde i další tipy.

HX diagram

Při návrhu klimatizačních zařízení se velmi často musí jejich dimenzování provést pomocí psychrometrických výpočtů. Při těchto výpočtech se používá grafická metoda pomocí tzv. psychrometrického diagramu. V evropských zemích se používá Molliérův psychrometrický diagram, který se také nazývá h-x diagram dle uspořádání základních os. Tato pomůcka může být v řadě případů velmi prospěšná a existuje od jednoduchých verzí, až po poměrně složité programy.

Preview by Thumbshots.com

Jednoduchou aplikaci v podobě aplikace pro tabulkový kalkulátor EXCEL nabízí firma CIC - Ing. Jan Hřebec. V této aplikaci lze postupně zadat až 10 změn stavu vzduchu a vypočítat výkon ohřevu, chlazení, zvlhčování a další změny stavu vzduchu.

www.cic.cz

Preview by Thumbshots.com

Podobné řešení v podobě tabulky EXCELU nabízí také na svých stránkách firma ELEKTRODESIGN. Použití EXCELu má své výhody, ale i omezení a je na každém uživateli, zda mu tento způsob výpočtů vyhovuje.

www.elektrodesign.cz

Preview by Thumbshots.com

Pěkně řešený program pro výpočty s hx diagramem je na stránkách švýcarské firmy ZCS. V tomto případě se jedná o samostatnou aplikaci pro Windows.

www.zcs.ch

Preview by Thumbshots.com

Návrhové programy pro dimenzování jednotek DUPLEX také obsahují v jednodušší formě hx diagram. Jedná se ovšem o řešení svázané s funkčností jednotek, takže jeho obecné využití je omezené.

www.atrea.cz

Preview by Thumbshots.com

Dalším firemním programem s integrovaným hx diagramem a psychrometrickými výpočty je software firmy REMAK. Podobně jako v jiných případech firemních programů je funkčnost omezená na návrhy zařízení a tedy obecné využití je omezené.

www.remak.cz

Preview by Thumbshots.com

Specializovaný program nabízí české zastoupení německé firmy MENERGA.

www.menerga.cz

Preview by Thumbshots.com

Jedním z programů s nejdelší historií bude patrně program od firmy CARRIER.

www.carrier.cz

Preview by Thumbshots.com

Výpočtový program pro vzduchotechniku s integrovaným hx diagramem je také nabízen na webu firmy Technika Budov.

www.technikabudov.cz

TEPELNÉ ZISKY

Výpočet tepelných zisků je poměrně jednoduchá, ale pracná záležitost a proto je použití výpočetní techniky takřka nezbytností. Přesto mnoho dobrých programů v této oblasti pro české prostředí není. Dle poznatků mnoho projektantů používá postupy založené na tabulkových kalkulátorech, přesto i pro výpočty tohoto typu existují specializované české programy.

Preview by Thumbshots.com

Na výpočty tepelných ztrát, ale i zisků se specializuje firma PROTECH. Přestože jejím zaměřením jsou převážně topenářské výpočty, tak v její nabídce jsou také programy pro výpočty chlazení.

www.protech.cz

Preview by Thumbshots.com

Další možností výpočtů tepelných zisků je program nabízený firmou WATO

www.wato.cz

Na internetu lze v dnešní době také provést řadu výpočtů online. Zejména výpočet tepelných zisků nabízí řada prodejců klimatizačních zařízení. Bohužel jejich úroveň je velmi rozdílná a v řadě případů se nejedná ani o výpočet, ale pouze jednoduchý odhad na základě plochy místnosti (o výsledku takového přístupu asi není třeba dlouze diskutovat). Také na tomto webu jsou umístěny některé jednoduché výpočty online, včetně zjednodušeného výpočtu tepelných zisků. Podrobnosti včetně příkladu výpočtu jsou uvedeny na samostatné straně

HLUK

Existuje řada programů speciálně pro akustiky. Ty jsou ale obvykle příliš silným nástrojem pro potřeby vzduchotechniky. Pro náš obor je potřeba spíše jednoúčelový nástroj pro výpočet hluku šířený potrubím, případně prostorem od zdrojů hluku vzduchotechniky. Tyto nástroje mají v nabídce někteří vývojáři již uvedení výše, ale také jsou zabudovány v některých oborových grafických nadstavbách.

Preview by Thumbshots.com

Specialistou na hluk od vzduchotechniky je firma GREIF. Na jejím webu jsou také umístěny některé výpočty a tabulky použitelné při návrzích řešení vzduchotechniky.

www.greif.cz

NÁVRH JEDNOTEK A ZAŘÍZENÍ VZDUCHOTECHNIKY

Téměř každý producent v dnešní době disponuje kvalitním software pro návrh jednotek. Někteří z nich tento software také poskytují (obvykle zdarma) svým zákazníkům, nebo projektantům. Osobně nejsem příznivcem toho, abych si sám navrhoval zařízení a raději si nechám nabídku vypracovat od někoho, kdo to umí, dělá to denně a neudělá nějákou triviální chybu. Přesto některý software je tak výborně udělaný a to nejen po stránce odborné, ale také po stránce uživatelské. Zejména bych vyzvedl software již zmíněných firem - REMAK a ATREA. K dispozici jsou ale i další firemní produkty a mezi nimi například tyto:

Preview by Thumbshots.com

Firma MANDÍK je známa jako výrobce a dodavatel komponent pro vzduchotechniku a na jejím webu jsou také volně ke stažení programy pro dimenzování zařízení z její produkce.

www.mandik.cz

Preview by Thumbshots.com

Software pro dimenzování dodávaného zařízení nabízí také firma ELEKTRODESIGN

www.elektrodesign.cz

Preview by Thumbshots.com

Významným dodavatelem zařízení pro větrání je také firma MULTIVAC a i na jejích stránkách je k dispozici firemní software pro výběr vhodného zařízení

www.multivac.cz

Preview by Thumbshots.com

Velmi kvalitní a unikátní nabídku představuje firma SYSTEMAIR se svým řešením online návrhů na svém webu.

www.systemair.cz

ROZCESTNÍK

Dalším zdrojem informací o oborovém software můžou být specializované zahraniční katalogy. Jedním z nejbohatších rozcestníků na internetu v našem oboru je asi vládní server US Energy Department Building Energy Software Tools Directory. Zde jsou stovky odkazů na různé programy zabývající se energetikou, HVAC a souvisejícími obory a to nejen z USA, ale celého světa.

Preview by Thumbshots.com

Katalog odkazů na software pro výpočty a návrhy ve vzduchotechnice - Building Energy Software Tools Directory

www.eere.energy.gov/buildings/tools_directory/

Pokud máte nějáké připomínky, nebo náměty na rozšíření a zlepšení informací na této stránce, tak je rád přivítám.

Thumbnail Screenshots by Thumbshots

KONEC STRÁNKY

©QPRO(2006-2020)
TOPlist