Charakteristika webové presentace Qpro

Přihlášení

E-mail:
Heslo:

Aktuální stav vzduchu

  • Teplota vzduchu: 19.9 °C
  • Relativní vlhkost: 58.4 %
  • Rosný bod: 11.5 °C
  • Atmosferický tlak: 98460 Pa

Aktuální stav vzduchu změřený v Chlumci nad C. v 11:13:17 hodin.

Počasí před rokem

  • Teplota vzduchu: 16.2 °C
  • Relativní vlhkost: 68 %
  • Rosný bod: 10.4 °C
  • Atmosferický tlak: 99240 Pa

Uvedené hodnoty byly zaznamenány právě před rokem v Chlumci.

Teploty pro tento den

Nejvyšší teplota 28.5 °C byla změřena pro tento den v roce 2022.


Nejnižší teplota 6.7 °C byla změřena pro tento den v roce 2021.


Průměrná celodenní teplota pro 20.květen změřená v minulých letech je 16.5 °C.

O WEBU

Základy webu

Webová presentace www.qpro.cz vznikla na konci roku 2006 jako součást nově založené projekční kanceláře. První verze byla vytvořena pouze ve statické formě, ale již za několik měsíců byla zcela přepracována na platformu php.

Postupně byly přidány nové sekce s oborovými výpočty a statistikou počasí. Dnešní verze je dalším vývojovým krokem, který vznikl v roce 2012.

Použitá technologie webu je originální a pro jeho tvorbu je pouze použito něco odborné literatury a trochu vlastních nápadů. Stránky jsou vytvořeny čistě na straně serveru a nejsou použity žádné technologie pro sledování dat a chování návštěvníků, nebo technologie na straně počítače klienta. To znamená, že nejsou využívány skripty např. typu JAVA, cookies apod.

Stránky jsou validní (zkontrolováno validátorem - validator.w3.org) a to jak po stránce obsahu (xhtml), tak po stránce formy (css). Protože však tvorba stránek není uzavřenou záležitostí, ale stránky jsou průběžně aktualizovány, tak se samozřejmě nějaká chybička může vyskytnout. Doufám však, že to nebude žádná "katastrofa". Nicméně důležitější než validita je rozhodně to, zda stránky fungují, jsou čitelné a jsou alespoň trochu přínosné.

Použitá technologie

Pro vytvoření stránek jsem použil skripty napsané v PHP na straně serveru a vytváření stránek v čistém kódu HTML s využitím kaskádových stylů CSS. Nejsem specialista na tvorbu webových stránek a nevím zda je vše úplně bezvadné, ale dle mého názoru není tolik podstatné, zda je v kódu nějaká chybička, ale to zda se stránky zobrazí (samozřejmě nejlépe tak, jak mají včetně formy).

Navigace

Stránky již mají přes 50 samostatných stran a předpokládám, že i nadále budou růst. Z toho důvodu je důležitá správná navigace. V současnosti je hlavní navigační panel na levé straně. Panel se chová kontextově dle současného zobrazení, to znamená, že jsou zde položky, řazeny dle adresářového stromu. Jsou zde položky na nejvyšší úrovni, vlastní stromová cesta, položky na stejné úrovni a větvení na nižší úroveň.

Na konci stránky je patička s dodatečnou navigací. I tato patička se může chovat částečně kontextově.

Další navigační tlačítka jsou umístěny na horní liště pod logem, kde je také umístěno místní vyhledávání využívající stroj GOOGLE.

Jak již bylo uvedeno, tak stránky jsou vytvořeny pomocí zásad stylů CSS a je tedy možné využít nastavení prohlížeče jako zobrazení bez stylu, změna písma apod. I při těchto nastaveních by se stránky měly chovat korektně a čitelně. Samozřejmě např. změna písma má vliv na samostatné písmo, ale nemůže mít vliv na další prvky a objekty, které jsou určeny v jiných pevných jednotkách.

KONEC STRÁNKY

©QPRO(2006-2024)
TOPlist